Skip to content

332 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2016

Property Information

Block8502
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,474
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$741,000
78%
Improvement Value:$209,000
22%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,214-0.6%
2024$21,347+40.1%
2023$15,238-0.4%
2022$15,295-18.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 8364, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1912