Skip to content

335 Ninth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1,430,000
Last Sale Date
Mar 3, 2017

Property Information

Block8502
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$760,000
55%
Improvement Value:$613,200
45%
Total Assessment$1,373,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,664-0.6%
2024$30,856+40.1%
2023$22,026-0.4%
2022$22,109+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,430,000

From:

To:

Sq Ft2,320DeedBook 9187, Page 308Recorded3/21/2017

Property Sale

Sale
$980,000

From:

To:

Sq Ft2,320DeedBook 8933, Page 557Recorded9/20/2013

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 7336, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1890