Skip to content

551 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Owner
---
Last Sale Price
$1,710,000
Last Sale Date
Nov 20, 2025

Property Information

Block9606
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,554,500
97%
Improvement Value:$50,000
3%
Total Assessment$1,604,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,939-0.6%
2024$11,008+23.1%
2023$8,939-0.4%
2022$8,973-8.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$564,000

From:

To:

DeedBook 9030, Page 489Recorded4/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 1895