Skip to content

116 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block9405
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description3S-BC-9U-NH

Assessment

Land Value:$268,100
24%
Improvement Value:$851,900
76%
Total Assessment$1,120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,010-0.6%
2024$25,166+40.1%
2023$17,965-0.4%
2022$18,032+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,900,000
DeedBook 8122, Page 311

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5188, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 0001