Skip to content

156 Van Reipen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block9405
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,144
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,000
54%
Improvement Value:$274,500
46%
Total Assessment$599,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,137-0.6%
2024$13,221+41.2%
2023$9,366-0.4%
2022$9,402+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000
Sq Ft2,144DeedBook 9903, Page 98Recorded5/29/2025

Property Built

Built

Year Built: 1925