Skip to content

160 Van Reipen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2010

Property Information

Block9405
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,144
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,800
62%
Improvement Value:$189,100
38%
Total Assessment$497,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,118-0.6%
2024$11,188+40.1%
2023$7,986-0.4%
2022$8,016+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925