Skip to content

461 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1902

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Dec 16, 2022

Property Information

Block9705
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,610
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,700
54%
Improvement Value:$278,500
46%
Total Assessment$607,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,559-0.6%
2024$13,644+40.1%
2023$9,739-0.4%
2022$9,776+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000
Sq Ft2,610DeedBook 9729, Page 64Recorded2/22/2023

Property Built

Built

Year Built: 1902