Skip to content

49 Kearny AveKearny, NJ 07032

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 2, 2022

Property Information

Block11
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class---
Description2SF 1CG
Dwellings2
ZoningC3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
29%
Improvement Value:$60,200
71%
Total Assessment$85,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,121+1.3%
2024$9,003+0.8%
2023$8,933-0.0%
2022$8,937-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$79,005

From:

To:

DeedBook 9667, Page 198NU CodeNominal consideration (25)Recorded5/18/2022

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5353, Page 91