Skip to content

41 Kearny Ave(Unit C0003)Kearny, NJ 07032

Built 2015

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
May 11, 2016

Property Information

Block11
Lot24
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings---
ZoningC3
Sq Footage1,493
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,200
9%
Improvement Value:$42,500
91%
Total Assessment$46,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,999+1.3%
2024$4,935+0.8%
2023$4,897-0.0%
2022$4,899-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$167,500

From:

To:

Sq Ft1,493DeedBook 9142, Page 953NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015