Skip to content

125 Morgan PlKearny, NJ 07032

Built 1931

Last Sale Date
Oct 31, 2023

Property Information

Block122
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,538
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
34%
Improvement Value:$74,000
83%
Total Assessment$89,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,527-13.3%
2024$10,990+23.0%
2023$8,933-0.0%
2022$8,937-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1931