Skip to content

14 Pleasant PlKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Date
Jan 20, 2016

Property Information

Block99
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM20

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,544
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,700
33%
Improvement Value:$68,200
67%
Total Assessment$101,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,658+1.3%
2024$10,518+0.8%
2023$10,434-0.0%
2022$10,439-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925