Skip to content

397-399 Beech StKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Date
Jan 20, 2016

Property Information

Block127
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,040
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
45%
Improvement Value:$49,000
55%
Total Assessment$89,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,527+1.3%
2024$9,405+0.8%
2023$9,332-0.0%
2022$9,336-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920