Skip to content

15 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1895

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2025

Property Information

Block13
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM3

Building Details

Building Class45
Description2.5SF 2CG
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage3,016
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
25%
Improvement Value:$83,100
75%
Total Assessment$110,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,840+1.3%
2024$11,687+0.8%
2023$11,596-0.0%
2022$11,602-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4572, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1895