Skip to content

153 Johnston AveKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Date
Oct 21, 2015

Property Information

Block13
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM3

Building Details

Building Class45
Description3SAL
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage4,407
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,400
11%
Improvement Value:$104,000
89%
Total Assessment$116,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,461+1.3%
2024$12,300+0.8%
2023$12,205-0.0%
2022$12,210-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 9086, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1895