Skip to content

59 Oakwood Ave-Rear 55Kearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 6, 2016

Property Information

Block72
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF 1+2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,286
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,900
38%
Improvement Value:$79,100
62%
Total Assessment$128,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,702+1.3%
2024$13,526+0.8%
2023$13,421-0.0%
2022$13,427-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,286DeedBook 9165, Page 623NU CodeFamily (1)Recorded12/16/2016

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 5763, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1900