Skip to content

279-283 Laurel AveKearny, NJ 07032

Industrial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block171
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description2SBR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,225
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
39%
Improvement Value:$66,900
61%
Total Assessment$108,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,658+1.3%
2024$11,507+0.8%
2023$11,418-0.0%
2022$11,424-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9562, Page 704Recorded5/17/2021

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 9562, Page 704