Skip to content

43 Woodland AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 27, 2004

Property Information

Block17
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,844
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,600
16%
Improvement Value:$62,500
84%
Total Assessment$74,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,932+1.3%
2024$7,830+0.8%
2023$7,769-0.0%
2022$7,773-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,844DeedBook 7258, Page 210Recorded3/29/2004

Property Built

Built

Year Built: 1905