Skip to content

75 Beech StKearny, NJ 07032

Built 1954

Last Sale Date
Oct 11, 2011

Property Information

Block194
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM35

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,190
Acreage48.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
29%
Improvement Value:$84,300
71%
Total Assessment$118,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,653+1.3%
2024$12,490+0.8%
2023$12,393-0.0%
2022$12,399-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954