Skip to content

428 Forest StKearny, NJ 07032

Built 2006

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block199
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,316
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
21%
Improvement Value:$131,600
79%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,835+1.3%
2024$17,605+1.1%
2023$17,405-0.0%
2022$17,413-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft3,316DeedBook 9529, Page 238Recorded1/7/2021

Property Sale

Sale
$699,900

From:

To:

Sq Ft3,316DeedBook 7916, Page 234NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/9/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$231,000

From:

To:

Sq Ft1,071DeedBook 7576, Page 192Recorded6/9/2005