Skip to content

441 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Jul 25, 2000

Property Information

Block199
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,020
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
27%
Improvement Value:$47,400
73%
Total Assessment$64,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,905+1.3%
2024$6,816+0.8%
2023$6,763+4.2%
2022$6,493-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5653, Page 95

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 4579, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1905