Skip to content

439 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 14, 2008

Property Information

Block199
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
22%
Improvement Value:$60,900
78%
Total Assessment$78,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,350+1.3%
2024$8,242+0.8%
2023$8,178-0.0%
2022$8,182-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 8593, Page 189NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/21/2008

Property Built

Built

Year Built: 1905