Skip to content

373 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1951

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 22, 2018

Property Information

Block209
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class17
Description1SF BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,724
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
26%
Improvement Value:$74,800
74%
Total Assessment$101,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,812+1.3%
2024$10,673+0.8%
2023$10,590-0.0%
2022$10,595-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,724DeedBook 9351, Page 777Recorded10/25/2018

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft1,724DeedBook 8646, Page 860Recorded1/23/2009

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft1,724DeedBook 7715, Page 237Recorded10/31/2005

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,724DeedBook 7502, Page 159Recorded3/22/2005

Property Built

Built

Year Built: 1951