Skip to content

43 John Hay AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 7, 2016

Property Information

Block228
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningL1
Sq Footage760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
33%
Improvement Value:$34,800
67%
Total Assessment$52,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,599+1.3%
2024$5,527+0.8%
2023$5,484-0.0%
2022$5,486-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft760DeedBook 9160, Page 226NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/23/2016

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft760DeedBook 8021, Page 154Recorded10/10/2006

Property Built

Built

Year Built: 1900