Skip to content

269 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 24, 1995

Property Information

Block235
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page45

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,278
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
26%
Improvement Value:$64,800
74%
Total Assessment$88,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,431+1.3%
2024$9,310+0.8%
2023$9,237-0.0%
2022$9,242-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4904, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1930