Skip to content

242 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$107,500
Last Sale Date
Nov 19, 1998

Property Information

Block28
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2SFR 2CG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,288
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,800
32%
Improvement Value:$59,200
68%
Total Assessment$87,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,313+1.3%
2024$9,193+0.8%
2023$9,122-0.0%
2022$9,126-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$107,500
DeedBook 5372, Page 22

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4317, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1920