Skip to content

217 Bergen Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Apr 23, 2025

Property Information

Block237
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,924
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,800
26%
Improvement Value:$63,600
74%
Total Assessment$85,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,142+1.3%
2024$9,024+0.8%
2023$8,954-0.0%
2022$8,958-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,924DeedBook 9899, Page 166Recorded5/12/2025

Property Built

Built

Year Built: 1925