Skip to content

56 Garfield AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Feb 4, 2015

Property Information

Block237
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class45
Description1.5SF 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,732
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,100
23%
Improvement Value:$64,800
77%
Total Assessment$83,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,982+1.3%
2024$8,866+0.8%
2023$8,797-0.0%
2022$8,801-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 9024, Page 431NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/26/2015

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4548, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1925