Skip to content

147 Forest StKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Date
Dec 1, 2069

Property Information

Block237
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,200
31%
Improvement Value:$57,800
69%
Total Assessment$84,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,992+1.3%
2024$8,876+0.8%
2023$8,807-0.0%
2022$8,812-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 8046, Page 50Recorded11/8/2006

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5383, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1930