Skip to content

201 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Date
Dec 17, 2015

Property Information

Block244
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page6 [D

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,554
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
22%
Improvement Value:$54,000
78%
Total Assessment$69,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,451+1.3%
2024$7,355+0.8%
2023$7,298-0.0%
2022$7,301-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1905