Skip to content

89 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Date
May 5, 1998

Property Information

Block256
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM47

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,100
25%
Improvement Value:$48,300
75%
Total Assessment$64,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,894+1.3%
2024$6,805+0.8%
2023$6,752-0.0%
2022$6,756-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5283, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1895