Skip to content

130 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Built 1956
Church/Charitable

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Feb 14, 2000

Property Information

Block265
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description2SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,400
52%
Improvement Value:$100,000
48%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
1994$8,190+0.0%
1993$8,190+0.0%
1992$8,190+22.8%
1991$6,669+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 5573, Page 271

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 4236, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1956