Skip to content

128 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 30, 2024

Property Information

Block265
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM50

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings2
ZoningC4
Sq Footage1,720
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,400
28%
Improvement Value:$60,200
72%
Total Assessment$83,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,949+1.3%
2024$8,834+8.6%
2023$8,136-0.0%
2022$8,140-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 9848, Page 513NU CodeFamily (1)Recorded9/17/2024

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5389, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1920