Skip to content

184 Sanford AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Sep 14, 2005

Property Information

Block274
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,208
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,700
22%
Improvement Value:$56,800
78%
Total Assessment$72,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,761+1.3%
2024$7,661+0.8%
2023$7,602-0.0%
2022$7,605-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 7715, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1915