Skip to content

182 Sanford AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Date
Dec 23, 2015

Property Information

Block274
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,288
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
40%
Improvement Value:$42,700
60%
Total Assessment$71,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,675+1.3%
2024$7,577+0.8%
2023$7,518-0.0%
2022$7,521-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1905