Skip to content

154 Ogden AveKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Date
Nov 5, 1984

Property Information

Block278
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM54

Building Details

Building Class45
Description2SF 1CG
Dwellings2
ZoningM
Sq Footage2,154
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,000
16%
Improvement Value:$68,200
84%
Total Assessment$81,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,692+1.3%
2024$8,580+0.8%
2023$8,514-0.0%
2022$8,518-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5321, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1895