Skip to content

156 Ogden AveKearny, NJ 07032

Built 1895

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2026

Property Information

Block278
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM54

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningM
Sq Footage1,974
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,000
21%
Improvement Value:$61,400
79%
Total Assessment$77,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,286+1.3%
2024$8,179+0.8%
2023$8,115-0.0%
2022$8,119-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,974DeedBook 7986, Page 221Recorded8/30/2006

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 7027, Page 313NU CodeFamily (1)Recorded3/14/2003

Property Built

Built

Year Built: 1895