Skip to content

158 Ogden AveKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Date
Dec 23, 2015

Property Information

Block278
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM54

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningM
Sq Footage2,038
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,300
19%
Improvement Value:$55,000
81%
Total Assessment$68,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,312+1.3%
2024$7,217+0.8%
2023$7,161-0.0%
2022$7,165-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1895