Skip to content

10 Harrison AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block278
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM54

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,840
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,500
32%
Improvement Value:$55,300
68%
Total Assessment$81,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,757+7.5%
2024$8,144+0.8%
2023$8,077-0.1%
2022$8,081-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915