Skip to content

17-19 Ann StKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 12, 2003

Property Information

Block278
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM54

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,500
42%
Improvement Value:$36,200
58%
Total Assessment$62,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,712+1.3%
2024$6,626+0.8%
2023$6,574-0.0%
2022$6,577-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 7219, Page 264NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/20/2004

Property Built

Built

Year Built: 1895