Skip to content

234 Belgrove Dr

Kearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Dec 11, 1997

Property Information

Block28
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,508
Acreage37.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,300
27%
Improvement Value:$76,700
73%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,240+1.3%
2024$11,095+0.8%
2023$11,009-0.0%
2022$11,015-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$177,500
DeedBook 5228, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1910