Skip to content

208 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block28
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage3,048
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
20%
Improvement Value:$70,000
80%
Total Assessment$87,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,367+1.3%
2024$9,246+0.8%
2023$9,174-0.0%
2022$9,179-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft3,048DeedBook 9851, Page 856Recorded10/2/2024

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft3,048DeedBook 7175, Page 294Recorded12/4/2003

Property Built

Built

Year Built: 1900