Skip to content

250 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 24, 2012

Property Information

Block28
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,754
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,500
26%
Improvement Value:$52,600
74%
Total Assessment$71,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,611+1.3%
2024$7,513+0.8%
2023$7,455-0.0%
2022$7,458-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,754DeedBook 8835, Page 591Recorded3/1/2012

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,754DeedBook 7791, Page 288Recorded1/24/2006

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4510, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1905