Skip to content

256 Belgrove Dr

Kearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$136,341
Last Sale Date
Aug 8, 2013

Property Information

Block28
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description2SBR 1CG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,226
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,200
29%
Improvement Value:$45,400
71%
Total Assessment$63,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,808+1.3%
2024$6,721+0.8%
2023$6,668-0.0%
2022$6,672+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$136,341

From:

To:

Sq Ft1,226DeedBook 8939, Page 77NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/21/2013

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 8792, Page 318NU CodeBankruptcy (13)Recorded5/20/2011

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 3453, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1920