Skip to content

84 Bergen AveKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2003

Property Information

Block28
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,128
Acreage37.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
30%
Improvement Value:$62,300
70%
Total Assessment$89,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,592+1.3%
2024$9,468+0.8%
2023$9,395-0.0%
2022$9,399-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 5776, Page 286

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4422, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1910