Skip to content

88 Bergen AveKearny, NJ 07032

Built 1923

Last Sale Price
$55,500
Last Sale Date
Jul 20, 1979

Property Information

Block28
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,458
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,800
34%
Improvement Value:$52,000
66%
Total Assessment$78,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,436+1.3%
2024$8,327+0.8%
2023$8,262-0.0%
2022$8,266-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$55,500
DeedBook 3281, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1923