Skip to content

111 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1901

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Feb 23, 1999

Property Information

Block21
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM5

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,881
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,300
26%
Improvement Value:$64,100
74%
Total Assessment$86,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,249+1.3%
2024$9,130+0.8%
2023$9,059-0.0%
2022$9,063-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5408, Page 52

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 4560, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1901