Skip to content

259 Highland Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
May 2, 2007

Property Information

Block35
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,197
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
26%
Improvement Value:$62,400
74%
Total Assessment$83,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,982+1.3%
2024$8,866+0.8%
2023$8,797-0.0%
2022$8,801-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,197DeedBook 8219, Page 98NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/24/2007

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5496, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1920