Skip to content

235 Highland Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1950

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Jan 10, 2014

Property Information

Block35
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage960
Acreage29.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
31%
Improvement Value:$45,700
69%
Total Assessment$66,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,076+1.3%
2024$6,985+0.8%
2023$6,931-0.0%
2022$6,934-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

DeedBook 8953, Page 802NU CodeBankruptcy (13)Recorded1/14/2014

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 7785, Page 24Recorded1/18/2006

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5147, Page 62

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4410, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1950