Skip to content

91 Bergen Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 23, 2002

Property Information

Block35
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM8

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage3,310
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,300
18%
Improvement Value:$90,000
82%
Total Assessment$109,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,701+1.3%
2024$11,550+0.8%
2023$11,460-0.0%
2022$11,466-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 6074, Page 283NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/31/2002

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 4589, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1900