Skip to content

5 Hillside AveKearny, NJ 07032

Built 1926

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block41
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,793
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
32%
Improvement Value:$56,200
68%
Total Assessment$83,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,896+1.3%
2024$8,781+2.9%
2023$8,535-0.0%
2022$8,539-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,793DeedBook 9689, Page 598NU CodeFamily (1)Recorded8/15/2022

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4312, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1926